Oturum İzni Alırken Karlı Yatırım Yapmak

Oturum İzni Alırken Karlı Yatırım Yapmak

Rusya, Çin, Arap ve Türkler başta olmak üzere, pek çok ülkenin vatandaşları, türlü sebeplerle, son yıllarda, diğer ülkelerde gayrimenkul yatırımlarını artırmaktadır. Tercih edilen ülkelerin başında Avrupa ülkeleri, amaçların başında da, Avrupa ülkelerinde Oturum İzni almak yer alıyor.

               Pek çok Avrupa ülkesi, mevzuatlara bağlı olarak, yapılan yatırımla birlikte Oturum İzni veriyorlar. Bir kısmında imkansıza yakın zorlukta iken, bazılarında da, gündelik herhangi bir işlem kolaylığında.

Önemli olan, bunu analitik verilerle ve akılcı şekilde yapabilmek. O zaman hem istenen Oturum İznine ulaşılırken, aynı zamanda yaptığınız yatırım size yüksek karlılık da sağlayabiliyor.

Analitik veriler üzerinden oluşturulan raporlara bakıldığında, Oturum İzninin bir maliyet olmaktan, karlı bir yatırıma nasıl dönüştürüleceği kolaylıkla görülebilmektedir. Bu şekilde yapılacak yatırımlarda dikkate alınması gereken bir takım ana başlıklar vardır. Bunlar :

  • Konut Ortalama M² Fiyatı: Bu tamamen bütçe ile ilgili bir durumdadır. Yatırım karlı olduktan sonra, elinizdeki bütçe ile 25 M² bir daire almak, 100 M² bir daire almak arasında pek fark görülmemelidir. Ancak, bütçe yüksek değilse İngiltere, İsviçre, Avusturya, Rusya gibi ülkelerde yatırım sayılabilecek bir şehirde veya bölgede yatırım yapma imkanı pek de kalmamaktadır.
  • Yatırımın Geri Dönüş Oranı (Amortisman Süresi) : Bu oran, alınan konutun yıllık kira gelirinin, yapılan yatırımın ne kadarına karşılık geldiğini göstermektedir. Amortisman süresi de, aldığınız konutun satınalma fiyatının, kira geliri ile kaç yılda cebinize geri döneceğini göstermektedir. Bu oran ve yıl sayısı, bir yatırımda en önemli parametrelerdendir. Planlanan bütçeye göre konut satın alınabilecek ülkeleri belirledikten sonra, karlılığınızı bu rakamlara bakarak artırabilir, düşürebilirsiniz. Örnek olarak bu oran Türkiye içinde yapılacak yatırımlarda yaklaşık 50 Yıl süresinde gözükmektedir. Bunun sebeplerinden biri de, Amerikan Doları, Avro ve TL arasındaki kur değişiklikleridir. Yani Amortisman süresinin kısa olmasının yanında, Para Birimi olarak Avro (Euro) kullanan ülkeleri tercih etmek, hem riskinizi hem de yaşanan değer kayıplarını ortadan kaldıracaktır.
  • Konut Fiyat Artış Oranı :  Bu da karlılığın artırılması konusunda göz önünde bulundurulması gereken ikinci en önemli parametredir. Mesela, Ukrayna, İsviçre gibi ülkelerde, Konut Fiyatları son yıllarda düşüşte olduğu için, Amortisman süresi kısa olsa bile, zarar ettiren bir yatırıma sebep olması muhtemeldir. Yunanistan’da da bu oran çok düşük olduğu için, zarar ettirmeyecek olsa da, karlılığı çok düşük olmaktadır.  O yüzden Amortisman Süresinin kısa olanı, Konut Fiyat Artışının yüksek olduğu ülkeler seçilmelidir.
  • Kira Geliri Vergisi : Bu vergiler, kira gelirinizin aslında ne kadar yasal olarak karınız olduğunu gösterir. Mesela İspanya, Portekiz, Ukrayna, Türkiye gibi ülkelerde, bu vergi oranları diğer ülkelere göre, hatrı sayılır şekilde fazla olduğu için, olası kira gelirinden bu vergi oranlarını çıkartarak hesaplama yapmak gerçek karlılığımızı görmemizi sağlayacaktır.

Bu bahsettiğimiz veriler kullanılarak, 100.000 Euro’luk bir konut alındığında, ne büyüklükte bir daire alınabileceği ve bunun örnek olarak 5 yıl içinde size ne kadarlık bir yatırım karlılığı sağlayacağını hesapladık. Sonuçta yatırımınızın karlı olması, sizin tasarrufunuzda olacaktır ancak hem sizlerin hem de ailenizin geleceğini etkileyebilecektir.

Yatırım Karlılığı Sıralaması yapıldığında ilk 3 sıra şu şekilde oluşmaktadır:

1-     Malta                                         (102%)

2-     Karadağ – (Montenegro)         (102%)

3-     Slovenya                                   (94%)

Tüm listeye de göz atmanızı öneririz.

Not: Raporlar, belirtilen ülkelerin başlıca şehirleri göz önünde bulundurularak oluşturulmuştur.

Sladana MATOVIC

Yatırım Danışmanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir