Karadağ Emlak Piyasası

Karadağ Emlak Piyasası

2019 Fiyatlar ve Eğilimler

Karadağ emlak piyasası, yer değiştirmek isteyenler için ilginç bir pazar. Şimdilik, düşük fiyat ve kısa, orta ve uzun vadede yüksek kazanç sağlama beklentisini bir arada sunmaktadır.

Karadağ emlak fiyatlarının yükseliş trendinde olmasının sağlayan çeşitli faktörler bulunmaktadır. Bu faktörler aynı zamanda, yabancı sermayeyi ve insanları Karadağ’ın emlak piyasasına çekmektedir.

Bu yazı dizisi, 2019’da Karadağ emlak piyasasının anlık görüntüsünü ve gelecekte nereye gideceğine dair öngörüleri içermektedir.

 Karadağ’da Emlak Fiyatlarını Etkileyen Faktörlere Genel Bakış

Karadağ emlak pazarını olumlu etkileyen dört ana faktör aşağıdaki şekildedir. Ülke yönetiminin de konuyla ilgili destekleri önemli seviyede etkili olmaktadır:

1. 2006’da bağımsızlık kazandığından beri, Karadağ yatırım, turizm ve göç almayı destekleyen, istikrarlı bir hükümet politikası izlemektedir.

2. Bu istikrarlı politika ve ülkenin turist çeken doğal güzellikleri ile birleştiğinden,  pek çok yabancı yatırımcı, otel ve tatil köyü projeleri yatırımları gerçekleştirmektedir.

3. Karadağ hükümeti, kısa bir süre önce, konut satın alınması yoluyla Oturum İzni hakkı vermeye başlamıştır. Bu süreci oldukça kolay bir hale getirmiştir.

4. Ülkenin Rusya, Türkiye ve Orta Doğu’ya yakınlığı, Karadağ’daki emlak piyasasına birçok ülkeden yatırımcıların gelmesine sebep olmaktadır.Gayrimenkul sektöründe hiçbir şey garanti edilemeyecek olsa da, Karadağ emlak pazarının, olumlu gidişatı geleceğe yönelik güven vermektedir.    

Karadağ’da 2008’den Beri Gayrimenkul Eğilimleri

Yabancıların ikinci bir adres olarak gayrimenkul yatırımı yaptığı diğer ülkeler gibi, Karadağ da 2008-09 Küresel Mali Krizinden çok etkilenmiştir. 2009 yılının ortalarına gelindiğinde, konut fiyatları kriz öncesi seviyelerden 20% ila %30 düşmüştür.Neyse ki, gayrimenkul pazarına çoğunluğu Rus olan doğulu yatırımcıların girmesi ile krizin olumsuz etkileri atlatılmıştır. Son on yılda, doğunun ilgisi, Karadağ emlak fiyatlarındaki yükseliş eğilimini desteklemiş ve ekonomik toparlanma gerçekleşmiştir.     

Son Ekonomik Göstergeler

2013 yılında, Dünya Bankası,  Refah için Hazırlık adlı bir rapor yayınladı. Bu raporda, Karadağ’da kişi başına gelirin on yıldan üç katına çıktığı ve batı Balkanlar’ın en zengin ülkesi olduğu belirtilmektedir.Genel olarak, son beş yılda Karadağ ekonomisinden gelen sinyaller olumlu olmuştur. Gayri Safi Milli Hasıla, 2013’ün başından bu yana her çeyrekte (% 6’ya kadar) büyümüştür. Brüt ücretler, 2015 yılının ortasından bu yana yaklaşık %20 oranında artmış ve tüketici fiyat enflasyonu% 3’ün altında tutulmuştur.Tek eksik işsizlik sorunudur. Diğer taraftan, bu sorun yabancı yatırımcı için bir fırsattır. İşsizlik oranı 2017’nin başlarında% 22’nin üzerinde bir rekor seviyeye ulaştı ve o zamandan bu yana bir miktar geriledi ve 15% seviyelerine ulaştı. Genel olarak piyasalarda arz, talebin altında kaldığı için, yatırımcılar için önemli fırsatlar sağlamaktadır.

Turizmin Karadağ’daki Gayrimenkul Fiyatlarına Etkisi

Normalde, bir ülkeye yerleşen yabancılar, o ülkeye daha öncesinde turistik olarak gelmişlerdir. Karadağda da durum benzerdirTek fark, gelen turistlerin daha büyük bir kısmı burayı yaşanabilecek bir ülke olarak görmektedir. Bu yüzden, turist olarak gelenlerin büyük kısmı, ziyaretleri sonrasında, ülke emlak piyasasını yakın takibe almaktadır.Turizm amaçlı inşaat projelerine milyarlarca dolar harcanmakta olan Karadağ, her sene, bir önceki seneden daha fazla turiste ev sahipliği yapacaktır.

Karadağ’daki Emlak Fiyatları En Çok Nerelerde Arttı? 

Kotor Körfezi’ndeki araziler, otel ve tatil köyü yatırımcıları için çok popülerdir. Avrupa’nın en güneyindeki fiyorttur. Yıl boyunca orada yaşamayı planlıyorsanız, okyanus manzarası ve ev dışı etkinlikler için de çekicidir.Örneğin Katar yatırımı Diar, Tivat’ta, 250 Milyon Euro bedelinde büyük bir tatil kompleksi projesine başlamıştır.Bir yandan, bu ilgi Karadağ’ın bu bölgelerinde ucuz mülk bulmayı zorlaştırmaktadır. Ancak diğer yandan, satın alınan bu mülkler satılacağı zaman fiyatların daha yüksek olacağı aşikardır. Karadağ sadece bu sahil şeridinden ibaret değildir. Nüfusun yaklaşık üçte biri başkent Podgorica’da yaşamaktadır. Özellikle çalışan kesimin yaşadığı şehir olmasından ötürü, konutları uzun dönem kiraya verme potansiyelinin en yüksek olduğu şehirdir.Dahası iç kesimlerde, Karadağ’ın ikinci en büyük şehri, Niksiç bulunmaktadır. Konut fiyatları sahil şeridi ve başkente göre daha düşük seviyelerdedir.  

Karadağ Ticari Emlak Piyasası Karadağ, kendi işini kurmak ve yerleşmek isteyen bir girişimci harika bir yerdir. Ancak, oturulacak konut seçiminde, kısa değil uzun dönem kiralama alternatifi seçilmelidir. Bu yüzden de, kısa dönem kiralama listelerine hiç bakılmamalıdır.  Özellikle araştırmanızı İngilizce yapıyorsanız, aynı konutu daha yüksek fiyata bulmanız olasıdır. Özellikle Podgorica’da ticari emlak için en çok tercih edilen bölgedir. Bunun sebepleri, fazla alternatif olması, en yüksek nüfuslu şehir olması ve gelir seviyesinin en yüksek olduğu şehir olmasıdır.

Gelecek Trendleri

Onbeş yıllık ekonomik başarı etkileyici bir çalışma.Gelir ve yabancı yatırımlar attıkça, emlak fiyatları yükseldi ve yükselmeye devam ediyor. Karadağ’ın ekonomik politikaları, turizm sektörünü desteklemeye devam etmektedir. Bu yüzden de, gayrimenkul pazarı özellikle sahil bölgelerinde ve başken Podgorica’da güçlenmeye devam edecektir.Olası tek risk, arzın, dış yatırımcıdan gelen talebi karşılamaması halinde, fiyatların çok daha fazla yükselmesi ve emlak pazarının ısınmasıdır. Hükümet kalkınma planlarında da belirtildiği gibi, yabancı yatırıma sağlanan kolaylık ve teşvikler devam edecektir. Bu yüzden de, Karadağ’da yapılacak gayrimenkul yatırımı, her şekilde karlı bir yatırım olacaktır.  Karadağ, yaşamak için harika (ve giderek daha da popülerleşen) bir yerdir. Özellikle mülk satın almak oturma iznini garanti ettiğinden, bu ülkeye yolu düşen çoğu kişi, yatırım araştırmalarına devam edecektir. Özellikle önümüzdeki günlerde, Orta Doğu ve Asya bölgesinin de ilgisi artacağı için, gayrimenkul pazarındaki hareket ve fiyatların artarak devam etmesi kaçınılmazdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir